ОЗОНОТЕРАПИЯ
Озонотерапията е медицинска технология от най-ново поколение, чието приложение обхваща голяма част от медицината като кардиология, стоматология, дерматология, гинекология, вътрешни болести, обща медицина, ортопедия и травматология, съдови заболявания, както и анти-ейдж процедури и козметика.
При озонотерапията се използва кислородо-озонна смес, която е в строго определена концентрация. Смята се, че озонотерапията може да замести традиционната медицина с употреба на медикаменти, особено в случаите, когато лекарствата не предлагат решение на проблема.
Какво е озон?
Озонът е газ, притежаващ светло син цвят и специфична силна миризма. Съставът му се различава от този на кислорода, който дишаме, поради наличието на три кислородни атома.
Озонът се разпада лесно, заради своята нестабилност и по този начин образува различни сложни верижни реакции и продукти, в зависимост от средата или веществото, с които е в контакт. Именно на това се дължат лечебните му свойства. Освен това озонът е изключително силен окислител.
В прекалено голяма концентрация обаче, озонът може да бъде и токсичен, като засяга предимно очите и дихателните органи. Ето защо трябва да се употребява под строг медицински контрол и определени стойности, необходими за конкретното лечение.
Откога е позната озонотерапията?
Въпреки че се смята за модерна медицина, озонотерапията има дълга история, датираща от 1856 г., когато Вернер фон Сименс е произвел първия озоногенератор. Отново в Германия има данни, че са се провели първите терапии с озон през 1870 г. от д-р Лендер.
Д-р Келлог през 1881 г. е описал употребата на озонотерапия при дифтерия.
Първият озоногенератор е патентован през 1896 г. от небезизвестния Никола Тесла, който през 1900 г. полага и основите на Tesla Ozone Company. Така започва производството и продажбата на озоногенератори за професионална употреба.
Действие на озонотерапията
Благодарение на силния си окислителен ефект, озонът въздейства директно върху гъбички, вируси, спори, паразити и бактерии. А при контакт с тъкани и течности като лимфа, вода, кръв, липиди и естествени масла, се проявява индиректното му действие.
Друго полезно свойство на озонът при взаимодействието му с кръвта, е прекият фунгициден и бактерициден ефект при локално приложение.
Озонът способства и за намаляване на холестерола и триглицеридите, чрез директно окисление на мастните киселини. Ето защо озонотерапията дава добри резултати при превенция на атросклероза.
Освен това озонът предотвратява разрушаващото въздействие на свободните радикали върху организма, благодарение на изявения му антиоксидантен ефект.
Озонотерапията активира противовирусния и имуномодулиращ механизъм в човешкото тяло, и затова се прилага при лечение на вируси, и най-вече на хепатити. Озонът е познат още и със силно изразените си противовъзпалителни, аналгетични, вазодилатативни и противооточни действия.
Озонотерапията е доказано ефективна при борба с хипоксията (кислороден дефицит), която стои в основата на множество заболявания като ревматизъм, артроза, злокачествени заболявания, артрит и др.
Мембраностабилизиращото действие на озонът обяснява нервно-стимулиращото му действие.
Озонотерапията спомага и детокс процесите в тялото, чиято липса води до множество заболявания. Озонът също така редуцира или елиминира съсирването на червените кръвни клетки, възстановява подвижността им, подобрява цялостната циркулация на кръвта и стимулира цикъла на Кребс.
Озонотерапията има също и противотуморен ефект.
Често задавани въпроси за озонотерапията
Според проблема, терапията се прилага по различен начин – подкожно, мускулно, чревно, външно, ставно озониране, венозно и др. Дозата и подходът се назначават от лекар-специалист.
Благодарение на широкия ѝ обхват на действие и различните начини на приложение, озонотерапията може да се прилага както при малки деца, така и при възрастни хора.
Обикновено процедутите са по 30-40 минути. Не се налага болничен престой, извършват се в амбулаторна среда, не са нужни промени в ежедневните навици и не се изпитва дискомфорт по време на терапията.
Озонотерапията не пречи на действието на друг вид назначено лечение и е възможно да се използва в комбинация с други терапии.
Да, благодарение на имуностимулиращото и детокс действие на озона, тази терапия може да се прилага за общо укрепване на организма и дори успешно да замести ваксинацията, като не крие рискове и странични ефекти. Озонирането се използва като противотуморна терапия в редица клиники по цял свят и е подходяща за рискови пациенти.